św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, uroczystość

Stanisława, Wiktora

Góry uczą smaku rzeczy prostych, takich, których najczęściej nie doceniamy.
Stanisław Biel

Dz 20, 17-18a. 28-32. 36 • Ps 100 • Rz 8, 31b-39 • J 10, 11-16 liturgia dnia

PREKANA

Kościół towarzyszy rodzinie chrześcijańskiej w jej drodze. I jak każda żywa rzeczywistość, rodzina jest powołana do rozwoju i wzrostu. Po przygotowaniu w okresie narzeczeństwa i po zawarciu sakramentu małżeństwa dwoje ludzi rozpoczyna swą codzienną wędrówkę w kierunku stopniowego urzeczywistniania wartości i obowiązków małżeństwa (Jan Paweł II, adhortacja apostolska Familiaris consortio, 65).

W dalszej części adhortacji, mówiąc o przygotowaniu do małżeństwa, Papież podkreśla, że w naszych czasach konieczne jest przygotowanie młodych do małżeństwa i życia w rodzinie. W obliczu zagrożeń, jakie dzisiaj istnieją, młodzi „tracą z oczu właściwe widzenie hierarchii wartości" i nie mają pewnych kryteriów postępowania, nie potrafią sprostać nowym trudnościom, ani ich rozwiązać. Stąd istnieje potrzeba przygotowania do małżeństwa i życia w rodzinie przez Kościół, który jest nauczycielem wiary i obyczajów. Kościół po Soborze Watykańskim II zobowiązuje biskupów do zakładania Duszpasterstwa Rodzin w swoich diecezjach. Przygotowanie to ma na celu uzupełnienie i pogłębienie religijnej formacji oraz psychologicznego przygotowania obejmującego relacje międzyosobowe. Podczas nauk poruszane są zagadnienia dotyczące metod planowania rodziny uznanych przez Kościół, zgodnych z Bożym planem stwórczym. Drugim ważnym tematem jest sprawa wychowania dzieci w rodzinie chrześcijańskiej, opartej na Bogu i Kościele. To bezpośrednie przygotowanie do małżeństwa odbywa się w naszej diecezji we wszystkich parafiach pod nazwą PRE-KANA. Zachęcamy młode pary, aby brały udział w przygotowaniach do sakramentu małżeństwa i współdziałały z Kościołem w rozwoju modelu rodziny chrześcijańskiej.

Zgodnie z rozporządzeniem J.E. ks. abp Wacława Depy nastąpiła rejonizacja nauk przedmałżeńskich. Dla naszych parafian miejscem spotkań narzeczonych jest parafia pw. Św. Lamberta w Radomsku.

Dane kontaktowe:

www.nazaret.pro/radomsko